How Do You Save Money on Healthy and Organic Foods?

Posted on Jul 6 2011 - 2:13am by Mike Lieberman

There were a few posts that got me thinking about healthy and organic foods being affordable. The first one came from the New York Times titled A Look at How Many Calories $1 Will Buy.

The article states, “One dollar’s worth of Coke has 447 calories, while $1 of iceberg lettuce has just 16.5.” First off, who really eats iceburg lettuce??! That pretty much summarizes the problem. The cheaper foods are the ones that aren’t the healthier options.

On the same day, I saw another article on MindBodyGreen titled Why Americans Are Getting Fatter. It had an infographic that clearly showed why we have become an obese nation. Since the 1960s, the weight of the average male has increased from 166 to 191 pounds. It also said that the average American spends more money on education, computers or new cars.

When I talk to people about eating non-processed and organic foods, they often balk at the pricing. When I posed that question to friends on Facebook, they chimed in with ways how they avoid eating cheap and fast foods.

Ideas from Facebook Friends

Rachel Hoff suggested that learning how to cook your meals from scratch is a good way. Most people don’t know how to cook anymore because it’s so complex on the TV shows.

Using a slow cooker was recommended by Jesse Mabry. That eliminates the time and not knowing what to cook excuse. You can throw your meal in the morning and by the time you get home from work it is complete.

Other Ideas

Buy from the bulk bins at your grocery or health food store. Not only will this cut down on the packaging, but it’s often cheaper when you buy this way as well. I buy a lot of my dried goods this way such as nuts, seeds, beans and grains.

Join your local CSA (Community Supported Agriculture). If you can’t afford it or think it’ll be too much, make it more affordable by sharing or splitting it with a friend or family member.

You can often find deals at your local Farmers Markets. By growing directly from the grower, you are cutting out the costs of the middleman and likely getting fresher food.

You can also grow your own food. If you look at the economics of it over an extended period of time, it makes total sense. Obviously the scalability isn’t there for most of us, but every little bit certainly helps out.

Sound Off

What are other ways that you save money on healthy and organic foods?

httpv://www.youtube.com/watch?v=2Uu3hevEtxk